Reklāmas radio – noderīga informācija vai saturam traucējošs elements?

Radio un reklāma vienmēr ir bijušas divas cieši saistītas lietas. Tieši reklāma ir galvenais peļņas avots ļoti daudzām radio stacijām. Radio ir viens no sabiedrībai pieejamākajiem medijiem, tāpēc radio reklāmas ir pieprasītas arī no komersantu puses, taču no radio klausītāju viedokļa reklāmu nepieciešamība radio ir visai diskutabls jautājums. No vienas puses, kausētājiem reklāmas šķiet kaitinošas un traucējošas, taču, no otras puses, never noliegt, ka pa radio dzirdētās reklāmas ir informatīvas un nereti ļoti noderīgas. Kā tad īsti ir, vai reklāmas radio mazina klausītāju skaitu un kādam tad vajadzētu būt radio reklāmu saturam, lai tas būtu informatīvs un noderīgs arī klausītājiem?

Ko klausītāji domā par reklāmām?

Nav nekāds noslēpums, ka tradicionālās radio reklāmas klausītājiem ne pārāk patīk. Vairāku pētījumu rezultāti liecina, ka reklāmas medijos cilvēkiem šķirt traucējošas, jo īpaši tad, ja reklāmas saturs jāpatērē piespiedu kārtā, proti, ja reklāmu nevar vienkārši izlaist un turpināt patērēt vēlamo saturu, kā tas ir, piemēram, drukātajos medijos. Tiesa, reklāmas var sniegt noderīgu informāciju, taču aktīviem radio klausītājiem šī informācija jāklausās atkal un atkal. Reklāmas traucē klausīties mūziku vai radio raidījumus, tāpēc vairums klausītāju noteikti dotu priekšroku radio bez reklāmām.

Vai bez reklāmām radio var iztikt?

Diemžēl, reklāmas radio stacijām parasti ir galvenais ienākumu avots, tāpēc tās tiek pārraidītas visai bieži. Lai radio varētu turpināt pelnīt bez reklāmām, tam būtu nopietni jāpārorientē sava darbība. Viens no variantiem būtu ieviest maksas radio, līdzīgi kā maksas televīziju, taču, visticamāk, tad vēl mazāk cilvēku izvēlētos klausīties konkrēto radio staciju. Vēl jau ir iespējams pelnīt naudu arī citos veidos, taču reklāma tik un tā ir neatņemama radio satura daļa.

Alternatīva tradicionālām reklāmām – informatīvi raidījumi ar slēpto reklāmu

Arvien populārāks radio kļūst runas saturs, kas arī savā ziņā ir reklāma. Ļoti bieži raidījumos tiek runāts par dažādām aktuālām un interesantām tēmām, taču tā pamatā ir reklāma, proti, kāds uzņēmums vai organizācija pērk ētera laiku, lai iepazīstinātu klausītājus ar saviem sniegtajiem pakalpojumiem, taču priekšplānā tiek izvirzīta kādas problēmas aktualitāte un produkta reklāma ir vien papildinājums tai. Piemēram, raidījums tēma var būt par kādu sabiedrībā aktuālu veselības problēmu, kas iever plašu informāciju par un ar to, taču stāstījumā ir iekļauta arī informācija par klīniku, kur iespējams saņemt ārstēšanu. Tā ir ļoti laba reklāma klīnikai, taču tā ir informatīva, interesants un noderīga. Klausītāji daudz labprātāk klausās šādu saturu, nevis reklāmas tradicionālajā izpratnē. Tieši šādā veidā radiostacijām vajadzētu veidot reklāmas saturu, jo tas ne vien nesīs daudz lielāku peļņu, bet arī piesaistīs klausītājus.