Open post

Kā sākt pelnīt naudu ar radio staciju?

Kā zināms, par radio klausīšanos nauda nav jāmaksā. Radio mēs varam klausīties dažādās ierīcēs, teju jebkurā vietā, kur pieejams radio signāls un rēķins par to netiks piesūtīts. Kā klausītājam jeb radio satura patērētājam tā, protams, ir liela priekšrocība, taču rodas jautājums – kā radio stacijas pelna naudu? Ja jums pašam ir neliela radio stacija vai vēlētos tādu izveidot, finansiālie aspekti noteikti ir būtiski. Arī tad, ja radio stacija ir tikai kaislība vai vaļasprieks, nevis bizness, būtu labi, ja ar to varētu atpelnīt vismaz ieguldījumus tehnikā un citās lietās. To arī ir iespējams izdarīt. Paskaidrosim, kā tad iespējams pelnīt naudu ar savu radio staciju?

Reklāma

Vislielākais ienākumu avots radio stacijām ir reklāma. Pa radio skan reklāmas, par kuru pārraidīšanu radiostacijai tiek maksāta nauda. Protams, uzņēmumi vēlas ievietot savas reklāmas tikai tad, ja stacijai ir gana liela auditorija. Mazās radiostacijas parasti vairumam uzņēmēju nav interesantas, ja vien, tā nav iespēja uzrunāt tieši viņiem interesējošo mērķauditoriju. Ja jums ir radiostacija, jums ir jāmeklē uzņēmumi, kas varētu būt ieinteresēti pārdot savu produktu tieši jūsu klausītāju lokam.

Sponsori

Līdzīgi kā reklāma, darbojas arī radio staciju sponsorēšana, proti, kāds uzņēmums vai organizācijas, kurš ir ieinteresēts jūsu radio stacijā maksā jums naudu, par to pretī saņemot ētera laiku sevis reklamēšanai vai arī kādus citus labumus, ko radiostacija var sniegt. Jau atkal jāpiemin, ka sponsori vairāk ir ieinteresēti lielajās stacijās, tomēr, ja jūsu radiostacija tiešām ir laba un unikāla, pēc tās netrūks pieprasījuma no sponsoriem.

Maksas pakalpojumi

Vēl viens veids, kā radio stacijas pelna naudu ir ar maksas pakalpojumiem. Parasti tas izpaužas kā maksas zvani un īsziņas, ar kuru palīdzību klausītāji var pateikt kaut ko tiešajā ēterā. Ļoti populāra ir, piemēram, iespēja piezvanīt ēterā un nosūtīt sveicienus kādam svētkos, reizē izvēloties arī kādu dziesmu. Tāpat arī maksas zvani mēdz būt radio konkursiem, sludinājumiem utt. Ja domājat, ka jūsu klausītāji varētu būt ieinteresēti maksāt naudu par tamlīdzīgām lietām jūsu radio stacijā, varat mēģināt nopelnīt arī šādi.

Pasākumu organizēšana

Noteikti būsiet pamanījuši, ka daudzos lielos pasākumos pie organizatoriem nereti ir norādīta kāda no radio stacijām. Liela mēroga pasākumu rīkošanā gan parasti iesaistās tikai lielākās radiostacijas, taču arī mazās radiostacijas šādā veidā var pelnīt naudu, jo īpaši tad, ja radio stacija pārstāv konkrētu mūzikas stilu vai specifisku tēmu. Stacijas klausītāji noteikti būtu ieinteresēti arī doties uz kādu jauno izpildītāju koncertu vai nelielu pasākumu par samaksu. Jāsaka gan, ka pasākumu rīkošana nav viegls darbs un tas prasa daudz laika, zināšanu un pacietības, bet ja esat gatavs to uzņemties, pasākumi varētu ienest visai lielu peļņu.

Open post

Populārākās radiostacijas Latvijā

Latvijā radio ir visai populārs un iecienīts. Latvijā darbojas ap 40 komerciālajām radiostacijām, kas nodrošina ap 70 dažādu radio programmu apraidi. Priekš tik mazas valsts kā Latvija, šie cipari ir diezgan iespaidīgi, turklāt aptaujas dati liecina, ka 79% Latvijas iedzīvotāju radio klausās vismaz reizi nedēļā, bet 61% Latvijas iedzīvotāju radio klausījās vismaz reizi dienā. Priecē arī fakts, ka šie skaitļi gadu no gada aug. Latvijas iedzīvotāji klausās ļoti dažādas radiostacijas, tajā skaitā arī ārvalstu radio un interneta radio, taču populārākās ir tieši Latvijas radiostacijas. Šeit būs piecas klausītākās radiostacijas Latvijā.

Latvijas Radio 2

Pēc kopējā klausīšanās laika, jau vairākus gadus pēc kārtas, Latvijas klausītāko radiostaciju topā ierindojas Latvijas Radio 2. Šīs radiostacijas pirmsākumi ir meklējami jau 1995. gadā. Sākotnēji tā tika veidota kā izklaidējoši izglītojoša programma jauniešiem, taču pamazām tās koncepcija mainījās. Radiostacijā tika atskaņotas latviešu dziesmas un prestamo urgente. 2000. gadā Latvijas Radio 2 pārgāja uz diennakts raidīšanu, iegūstot pilnvērtīgas radiostacijas statusu. Arī šobrīd Latvijas Radio 2 atskaņo tikai latviešu mūziku, kas pārsvarā ir estrādes mūzika, kantri mūzika un šlāgermūzika.

Radio Skonto

Otrajā vietā ir Radio Skonto. Tā ir iemīļota radiostacija daudziem latviešiem. Nu jau drīz tai apritēs divdesmit gadi. Sākotnēji šī radiostacija pārraidīja ļoti daudzveidīgu programmu. Tajā bija ietverta gan dažāda veida mūzika, gan ziņas, gan radio šovi un daudz kas cits. Pamazām šī radiostacija sāka atskaņot vairāk mūzikas un atļāvās vien iekļaut dažus īsus ziņu izlaidumus. Nu Radio Skonto translē gan latviešu, gan ārvalstu populāro mūziku, ar izklaidējošiem un informatīviem raidījumiem.

Latvijas Radio 1

Latvijas Radio 1 ir visnotaļ atšķirīga radiostacija, jo tajā galvenā nav mūzika. Latvijas radio 1 galvenes mērķis ir izglītot un informēt sabiedrību. Šajā stacijā var klausīties dažādas ziņu pārraides, bērnu raidījumus, reliģiskos raidījumus, politiskās diskusijas, kultūras jaunumus utt. Klausoties Latvijas Radio 1, jūs varat būt informēts par visu, kas notiek gan tepat blakus, gan plašajā pasaulē. Protams, tam visam a visu iespējams klausīties arī latviešu mūziku.

Radio SWH

Radio SWH ir radiostacija, kas dibināta jau tālajā 1993. gadā, taču pamanījusies saglabāt savu popularitāti. Tā bija pirmā privātā radiostacija Latvijā. Sākotnēji tas darbojās kā dzīvei radio ar dažādiem konkursiem, izklaidējošiem raidījumiem un, protams, mūziku. Arī pašlaik nekas daudz nav mainījies. Radio vēl joprojām piedāvā dažādus atraktīvus radio šovus ar konkursiem. Radio SWH piedāvā klausītājiem arī jaunāko mūziku, gan no latviešu, gan ārvalstu mākslinieku repertuāra.

Eiropas hitu radio (European Hit Radio)

Eiropas hitu radio ir vienīgā radiostacija, kas piedāvā tikai labākos un jaunākos pasaules hitus, kas iecienīti Eiropā. Šajā stacijā tiek atskaņota mūzika pēc to popularitātes, jeb pēc Eiropas mūzikas topiem. Šī radiostacija ir īpaši iecienīta jauniešu vidū, jo tajā klausāma modernā popmūzika. Eiropas hitu radio praktiski visu laiku ir dzirdama tikai mūzika, ar dažām reklāmas pauzēm.

Informāciju sagatavoja www.rapidos24.mx.

Open post

Kāpēc radio joprojām ir nozīmīgs digitālā laikmetā?

Tāpat kā daudzas tradicionālas ierīces, arī par radio vajadzību šobrīd tiek apšaubīts vairākos aspektos. Bet tā nav pirmā reize, kad tas notiek. Jau 40. un 50.tajos gados, laikā, kad mājsaimniecībās (Rumāņu valodā – credite online) sāka parādīties televīzija, tika prognozēts, ka radio sagaida drūma nākotne, jo tam ir novecojis mediju formāts. Tajā laikā patiešām slēdzās daudzas radio stacijas, taču, citām ieviešot jaunus satura formātus, noveda radio pie jauniem augstumiem. Radio iekārtas, piemēram, ieviesa tādās iekārtās kā automašīnās, kur, piemēram, televīzija nevarēja konkurēt.

Svarīgs ir jautājums, kāda šobrīd ir radio loma mūsu dzīvē, šajā smagajā digitālajā vidē? Radio joprojām atrod dažādus veidus, kā izdzīvot un uzplaukt.

Šobrīd radio izmanto tiešsaisti, lai piekļūtu arvien vairāk klausītājiem. Tie joprojām plaukst katrā automašīnā, kas, iespējams, ir viena no svarīgākajām klausīšanās vidēm. Tie ir populāri arī birojos un mājās. Kopējās klausīšanās stundas nedēļas laikā saglabājas diezgan stabili, salīdzinājumā ar statistiku pirms pieciem gadiem.

Vairāk nekā 90 gadus pēc ienākšanas komerciālajā vidē, radio joprojām ir pazīstams ar saviem sasniegumiem. Līdz šai dienai, apmēram 92 procenti patērētāji vecumā no 12 gadiem klausās radio katru nedēļu. Radio sniedz iespēju uzņēmumiem reklamēt savus pakalpojumus, kas krietni vien paaugstina viņu uzņēmuma reitingus. Radio ir viens no pieprasītākajiem medijiem, lai popularizētu savu firmu. Nodrošinot 30 sekundes veltītu uzmanību (nemaz nerunājot par 60 sekunžu reklāmu) radio sakauj citus konkurentus, kā, piemēram, televīziju un presi. Reklāmas tiek uzlabotas ar humoru, mūziku, piedāvājumiem, tālruņa numuriem. Pat daudzos pētījumos ir pierādīts, ka tieši radio ietekmes dēļ tiek apmeklētas daudz mājas lapas, un stimulēta iespējamība pārdot kādu preci.

Radio pārraidēm ir bijusi un vēl joprojām ir būtiska loma sociālajā attīstībā un dzīvē mūsu sabiedrībā. Radio ir lēts komunikācijas avots un tas nodrošina ne tikai valsts, bet arī starptautiskās ziņas. Pat reliģisko vērtību nodošanai tiek izmantots radio. Radio, atšķirībā no citiem plašsaziņas līdzekļiem, var pavadīt visu dienu ikvienā solī. Šis fakts padara to par vietējās sabiedrības uzticīgu draugu. Radio ir ļoti personalizēts, jo iesaista arī sabiedrību, liekot aizpildīt dažādas anketas, iesaistīties konkursos un izteikt vērtējumu. Tas nozīmē, ka radio pārraidēm interesē ko domā tieši tu.

Galvenās vērtības, ko sniedz radio sabiedrībai:

  • Izglītības projekcija. Izglītība ir svarīga sociālajai attīstībai. Nevien sabiedrība nevar attīstīties, ja lielākā daļa cilvēku nav izglītoti. Izglītība ļauj cilvēkiem būt civilizētiem. Radio veicina vēlmi iegūt izglītību, un tiek uzsvērts, ka vienlīdzības nozīme ir svarīga kā sievietēm, tā vīriešiem.
  • Kaitīgu rituālu pārtraukšana. Dažādi rituāli ir kļuvuši par daļu no sabiedrības dzīves. Tas var radīt šķēršļus vispārējā progresā. Tāpēc radio sniedz daudz negatīvu ziņu, lai liktu cilvēkiem pārtraukt dažādus rituālus.
  • Patīkama vide. Sociālajai attīstībai ir nepieciešams, lai cilvēki ir apmierināti un laimīgi. Visapkārt ir jābūt mierīgai atmosfērai, komfortam un patīkamam klusumam. Radio ir ieguvis cilvēku uzmanību, jo, to klausoties, viņi aizmirst ikdienas rūpes un spriedzi, kā arī iegūst atsvaidzinošu noskaņojumu.
  • Augstāki dzīves standarti. Radio ir licis cilvēkiem domāt par savu vidi. Cilvēki sāk saprast, ka nabadzība nav viņu liktenis, un viņi var baudīt ērtības savā dzīvē.
  • Morālas vērtības. Liels radio pārraižu mērķis sākotnēji bija veidot mūsu sabiedrību modernāku. Lai viņi apzinās visus jautājumus, kas, iespējams, kādā veidā tiek mēģināti noslēpt. Radio ir bijusi svarīga loma atgādinot ētikas normas un vērtības.

Lielākā pateicība tieši – credit nevoi personale!

Open post

Kā izveidot interneta radio pārraidi?

01Interneta radio stacija ir pieejama jebkurā vietā uz pasaules, protams, ja vien klausītājam ir internets. Tas padara šo radio staciju par populāru pakalpojumu arī tiem klausītājiem, kuri neatrodas konkrētajā valstī un nevar uzķert pārraides viļņus savā radio aparātā. Interneta stacijas piedāvā dažādas žanru iespējas, pārraides garumu un visu pārējo, ko var veikt arī no radio ierakstu studijas.

Kas jādara, ja esi nolēmis izveidot sav radio pārraidi internetā?

Vietas izvēle

Lai arī tu veidosi tiešsaistē savu pārraidi, šā vai tā patīkamāk ir izveidot savu “radio stūrīti”. Atrodi kādu komfortablu stūrīti savā mājā, jo tev būs nepieciešama arī vieta, kur stabili nolikt datoru un mikrofonu.

Iegādājies mikrofonu

Tev nav nepieciešami daudzi rīki un papildus iekārtas, lai izveidotu interneta radio pārraidi, tomēr mikrofons ir svarīgs elements šajā procesā. It īpaši, ja esi ieplānojis arī aicināt uz savu personīgo “radio studiju” viesus, ieguldi līdzekļus labā un kvalitatīvā mikrofonā. Apsver jautājumu, cik daudz viesus esi domājis aicināt, vai tas būs katrā pārraides laikā intervijas veidā, vai reizi nedēļā kāda ekskluzīva intervija. Ja vēlies tikai pārraidīt savu radīto mūziku, iespējams, ka mikrofona iegāde nebūs nepieciešama.

Pārbaudi akustiku

Ja esi plānojis daudz runāt un aicināt viesus savas pārraides laikā, tev jāpārdomā kāda ir istabas akustika. Lai ieraksts sanāktu kvalitatīvāks, neveido savu radio stūrīti vietā, kur apkārt ir lieli trokšņi. Pārbaudi akustiku, staigājot pa telpu un aplaudējot. Klausies kādas skaņas tu dzirdi, kas atbalsojas no tava radītā trokšņa. Neveido radio stūrīti vietā, kur praktiski nav neviena mēbele, lai nerastos sajūta, ka sēdi “tukšā mucā” vai kāpņu telpā. Ja istabā ir maz mēbeles, droši papildini ar tām. Vari pievienot speciālus akustiskos paneļus pie sienām.

Piesaisti tehniskajiem darbiem speciālistu

Nākamais solis ir izvedot internetā savu staciju. Tā procesā ir sīki jāiedziļinās, jāizvēlas interneta vietne, jāielādē datorā programma un daudzas citas lietas. Ja esi entuziasts uz jaunām lietām, noskaties video pamācību YouTube.com. Ja vēlies, lai viss notiek raiti un bez liekas aizķeršanās, uzaicini palīgā kādu datoru speciālistu, kurš šādas lietas pārzina labāk. Varbūt zini vēl kādu interneta radio veidotāju, kurš varēs palīdzēt tehniskajos darbos.

Kamēr notiek visi tehniskie darbi, izdomā radio stacijas nosaukumu. Nosaukumam ir jābūt skanošam un īsam.

Reklamē savu radio staciju

Sociālie tīkli ir vieta, kur tu varēsi viegli un efektīvi reklamēt savu jaunizveidoto radio staciju. Pastāsti pārraides tematiku, ētera laikus un citu svarīgu informāciju. Izveido radio stacijas domu biedru un atbalsta lapas Facebook.com un kontu Twitterī. Regulāri ievieto lapās jaunumus un nākamos ētera laikus. Sarunājies ar saviem klausītājiem, ļauj viņiem izteikties ar komentāru palīdzību, kā arī izpildi viņu lūgumus un sveicienus ētera laikā.

Plāno savas pārraides laiku un tematiku

Radio stacijas veidošana ir darbs, kuru nedrīkst darīt bez iepriekšējās sagatavošanās. Iegūsti papildus informāciju par tēmu, kuru esi nostādījis. Pārzini savu mūziku, kuru liec. Ja esi popularizējis savu radio staciju kā House mūzikas atskaņošanu, nekāda pop mūzika nedrīkst skanēt. Klausītāji sagaida to, ko esi viņiem apsolījis. Ja ievies savās pārraidēs kādu interviju, uzaicini zināmu personību. Pats iepriekš sagatavo jautājumus, kurus pārrunāsiet ētera laikā. Esi sagatavojies sagaidīt un uzņemt ciemiņu savā mājā. Lai gan radio klausītāji neredz, bet vismaz ciemiņa dēļ sakop savu māju un ētera stūrīti.

Open post

Kur var klausīties radio?

Visiem zināms, kas ir radio un kādu funkciju tas dara. Lai gan tā popularitāte ir nedaudz samazinājusies, attīstoties televīzijas un mobilo telefonu produktiem, tomēr ir cilvēki, kas bez radio nevar iztikt ne dienu. Radio tiek atskaņots speciālos radioaparātos vai uzslēdzot konkrētu radio staciju ierīcē, kur pieejams internets (mobilais telefons, dators).

Radioaparāti ir ierīces, kur pirmsākumos tikai varēja dzirdēt mūziku, ir plaši attīstījies arī savā ražošanā. Tie ir pieslēdzami pie strāvas vai portatīvie pārnēsājamie aparāti, kas darbojas ar baterijām. Pirmie radioaparāti bija lieli un masīvi, tāpēc netika veidot kā pārnēsājamie. Plaši zināmā radioaparātu rūpnīca ir Rīgā, VEF ēkā. Nosaukums VEF ir cēlies no saīsinājuma Valsts elektrotehnikas fabrikai. Savā laikā tā bija lielākā radioaparātu un telekomunikācijas rūpnīca, taču šobrīd vairs nekas tur netiek ražots. Sākot ar 1960. gadu VEF fabrikā sāka ražot pirmos radiouztvērējus “Spīdola”, kuriem nosaukums tika dots par godu “Uguns un nakts” Spīdolas tēlam Raiņa lugā. Šīm ierīcēm bija neadekvāti augsta cena priekš tiem laikiem, tāpēc reti kurš varēja to iegādāties. Šobrīd Latvijā pēc VEF debijas, galvenā radioaparātu ražošana notiek firmā “VEF Radiotehnika RRR”.

Pirmajiem radio aparātiem bija tikai iespēja uztvert attiecīgo viļņu diapazonu, taču, laikam ejot, tika izgudrotas daudzfunkcionālas ierīces. Papildus radio uztvērējam, ierīcē varēja ielikt atskaņošanas kasetes un klausīties konkrēti izvēlētu mūziku. Kasetēs ar mikrofona palīdzību varēja arī ierakstīt skaņas, pēc tam tās atskaņojot. Šādus funkcionālākus aparātus sauc par magnetofoniem. Ražotāji piedomāja par šādas ierīces funkcijām gan mājas apstākļos, gan esot laukā. Jo bija iespēja gan pieslēgt pie elektrības padeves, gan arī darbināt tikai uz baterijām, ja tas nepieciešams, pārvietojoties.

Portatīvie radio aparāti ir izveidoti ar domu, lai tos var viegli un ērti izmantot jebkurā vietā, kur sniedzas radio viļņi. Šādas ierīces darbojas uz baterijām, tāpēc tas ir labs komponents brīvā laika pavadīšanai pie dabas – nav jāuztraucas, ka nebūs kur pievienot strāvas avotu, lai skanētu mūzika. Mīts par dziedāšanu dušā ir viegli izpildāms, ja mājās ir tieši šāds aparāts uz baterijām. Tas nevar izraisīt strāvas pārrāvumu, ja pakļūst zem ūdens. Protams, kā visām ierīcēm, ūdens nav īpaši vēlams, un tas šā vai tā nav domāts lai peldētu.

Datoros un mobilajās iekārtās, ja ir apnikusi ierastā mūzika, var ieslēgt radio. Klausīties radio nekad neapnīk, jo mūzika ir daudzveidīga. Internetā var atrast mūziku ikviena gaumei un klausīties tikai to, kas patīk. Populārākās Latvijas radiostacijas var atrast www.eradio.lv, kur izvēlē ir 80 katra gaumei domātas stacijas, sākot no klasiskās latviešu mūzikas līdz krievu kluba mūzikai. Internetā ir atrodamas stacijas, kurās praktiski skan tikai dziesmas, neiekļaujot dīdžeja runāšanu, ziņas, un tikai pavisam nedaudz iesaistot kādu reklāmu. Ārzemju apmeklētākā interneta radio lapa ir di.fm, kur katra stila cienītājiem ir iespēja uzlikt savas skaņas, kā, piemēram, tehno, hausmūzika, transs, progresīvā mūzika un daudz citas šādas stacijas.

Radio ierīces uztvērēji ir iebūvēti arī automašīnās. Pilnīgi visās jaunajās mašīnās vadītājam ir iespēja uzslēgt kādu radio staciju. Staciju skaits ir ierobežotāks, kā to var atrast internetā un var paiet ilgs laiks, kamēr atrod attiecīgo staciju, taču pašas populārākās valsts stacijas vienmēr jau ir pieslēgtas. Salīdzinot ar datoru un mobilo telefonu papildus iespējām klausīties mūziku austiņās, automašīnā skaņas izplatīsies pa visu salonu un būs dzirdamas ikvienam.