Radio 1920.tajos

Radio izaugsme 1920,tajos gados

Ceļš līdz pirmajai radio pārraidei bija sarežģīts un pretrunīgs. Pat īsti nav noteikts, kurš pirmais izgudroja radio. Ir notikuši plaši argumenti, taču praktiski neiespējami ir noteikt vienu izgudrotāju. Eksperimenti notikuši jau 1880.tajos gados, kad tika apvienota elektriskā strāva ar magnētismu. Pirmais, kas aprakstīja elektromagnētiskos viļņus un lika pamatus bezvadu sakaru atklājumiem bija Džeims Maksvels. Radio, jeb Somu valodā (pikavippi) ir progresīva inovācija, kurai bija vērā ņemami panākumi.

Kad KDKA pārraidīja pirmo komerciālo radio pārraidi, tautai tas likās maģiski šajā laikmetā. 1920.gada 2.novembrī tika pārraidīti rezultāti no Harding-Cox sacensībām. Cilvēki nesaprata, kā skaņa varēja ceļot pa gaidu vairāku kilometru attālumā. Protams, tikai daži cilvēki varēja dzirdēt šos pārraidītos rezultātus, jo tajā laikā nebija daudz radio uztvērēji. Neatkarīgi no tā, kādu jaunu inovāciju iepazina tauta, ražotāji pilnībā nespēja turēt līdzi pieprasījumam. Laikā no 1923. gada līdz 1930. gadam vismaz 60 procentiem amerikāņu ģimenēm bija radio uztvērēji. Šīs ierīces uz visiem laikiem izmainīja amerikāņu kultūru.

Pirmās pārraides laikā Amerikā kopā bija vien tikai ap tūkstoši šādu uztvērēju. Nākošo divu gadu laikā izveidojās vairākas jaunas radio stacijas, tāpēc arī pieauga pieprasījums pēc radio uztvērējiem. Amerikāņu dzīvesveids izmainījās, jo draugi sāka pulcēties vienuviet, kur bija radio uztvērējs, klausoties dažādus tautas šovus. Jaunieši sāka dejot pie jaunākās džeza mūzikas un sludinātāji pārraidīja savus svētdienas sprediķus tūkstošiem klausītāju. Īpaši svarīgas bija jaunākās ziņas, kuras nu varēja uzzināt par visu valsti un pasauli. Radio pārraidīja izklaides šovus. Ģimenes sāka plānot savas ikdienas darbības, atsaucoties uz radio šoviem, lai nepalaistu tos garām.

Vēlāk 1920. gadu beigās radio pārraides kļuva arvien sarežģītākas un rūpīgāk organizētas, izmantojot dzīvus dialogus un meistarīgus skaņu celiņus. Tie pārraidīja radio šovus, detektīvus, bērnu izrādes, “ziepju operas”, romantiku un komēdijas. Viens no populārākajiem tā laika radio šoviem bija Amos ‘n’ Andy.

1920. gada janvārī Amerikā bija tikai četras radio stacijas un tikai nedaudz vairāk visā pasaulē kopā. Radio staciju skaits ātriem soļiem pieauga, un pēc diviem gadiem tās jau bija skaitāmas līdz pat 600 ASV vien, nerunājot par visu pasauli.

1921. gadā Čikāgā darbu uzsāka pirmā radio stacija ar nosaukumu KYW, kura pārraidīja tikai opermūziku . Kad operas mūzika vairs neguva tik lielus laurus, KYW sāka pārraidīt arī tautas mūziku, klasisko mūziku, sporta ziņas, dažādas lekcijas, izdomātus stāstus, laika ziņas, akciju tirgus jaunumus un politiskos komentārus. Šo raidījumu saturs bija konkrēti paredzēts vietējiem Čikāgas iedzīvotājiem. Attiecīgi 1926. gadā un 1927. gadā tika dibinātas nākošās divas radio stacijas ar nosaukumiem NBC un CBS. Tie bija izklaides radio kanāli, kas kļuvuši par lielākajiem uzņēmumiem Amerikas radio vēsturē kulutusluotto heti.

Finanses un regulēšana radio attīstībā

Sākumā radio frekvencēm nebija nekāda valdības kontrole un pārraudzība. Tās brīvi pārraidīja visu, ko vēlējās. Tas nebija nekas neprasts, ja radio sakari pēkšņi pārslēdzās uz citiem, ja vēl kāds vēlējās pārsūtīt savu ziņojumu par tiem pašiem radio viļņiem. Valdība nevēlējās iesaistīties ar radio regulā,. Bet sabiedrība vēlējās, lai notiktu stingrāka uzskaite, kas tiek pārraidīts. Pēc sabiedrības vēlmēm, 1926. gadā valdība īstenoja Federālo Radio Komisiju, kas noteica stingru regulēšanu. Tas palīdzēja attīstīt radio nozari. Agrīnā stadijā, radio stacijas tika uzskatītas par sabiedrisko pakalpojumu, nevis par līdzekli, lai radītu kādu peļņu. Taču pārraižu šovi sāka iekļaut paredzēto laiku dažādu uzņēmumu reklamēšanai.